ما سمیعیم و بصیــریم و هشیــم               با شما نامحرمان ما خامشیم

چون شما سوی جمادی می روید              محرم جان جمادان کی شوید

 

در عبور از طبیعت سالها بود که به حشره ای برخورد می کردم  و همیشه برایم سئوال بود که چه میگوید:

 

زندگی زنجره به بیان ساده :‌ پرواز پاداشی­ست در برابر تلاش ...  

 (در گویش محلی نیشابور به آن چز می گویند)

« زنجره حشره­ایست از راسته نیم بالان گاه زمان زیادی تا بلوغ طول می­کشد . زنجره بالغ مانند جیرجیرک در میان درختان جیرجیر می­کند . حشره نابالغ (لارو) زیر خاک زندگی می­کند. گونه ای از آن حتی تا ۱۷سال زیر خاک می­ماند و پس از ۱۷سال از خاک خارج شده ، پوست­اندازی کرده ، بالغ می­­شود ، پرواز و خلاص !  

مدتی پس از پرواز ، نوای خود را سر می­دهد و تمام ! »

 

و اما کمی بیشتر:

زنجره (زِ جَ رِ) (اِ.) حشره ای است دارای بال نازک و شفاف ، روی درختان زندگی می کند و آوازی بلند و طولانی دارد.

به وسیلهٔ ماهیچهٔ خاص و تسمه مانند   (پوسته سخت دنده دار مخصوص) که بر بالای نخستین مقطع شکمی قرار دارد، موزیک می‌سازند. این ماهیچه پوست سخت شکم را می‌لرزاند و صدا تولید می‌شود.

 

حشرهٔ بالغ از شیرهٔ بافت چوبی درختان مختلف :کاج،انگور، پسته و... ساقه علف ها  تغذیه می‌کند. این حشرات، موجوداتی هشیار و بسیار محتاطند ،دید خوبی داشته  و از قدرت شنوایی بالایی بر خوردارند. دارای پاهای سنیگنی در عقب بدن خود هستند. این حشرات معمولاً می‌تونند ۱ متر (۳ پا) یا بیشتر جهش کنند

لارو

در لارو و حشرهٔ بالغ، با سوراخ کردن ریشهٔ گیاه و مکیدن شیرهٔ آن انجام می‌گیرد. بیشتر طول عمر در دورهٔ لاروی و در زیر خاک سپری می‌شود.ماده‌ها به صورت پراکنده تخم ریزی می‌کنند و تخم‌ها پس از ۶ تا ۸ هفته سر باز کرده و لاروها مستقیما به داخل خاک می‌روند.

 

 

اقتباس از ویکی‌پدیا و  اقای مهندس احمدی کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی نیشابور و چند منبع دیگر